Wednesday 21 November

Time
10.00am - 12.00pm Workshop: Pain management
John MacVicar, Nik Bogduk 
Workshop: Severe TBI epidemiology with an Asia/Oceania emphasis. Classification on initial prognostication 

Models of TBI care and rehabilitation
Richard Seemann, Ian Baguley
 
Ultrasound guided injections: Spine
Prof Simon Tang
       
Spinal cord injuries: Medical update
Raj Singhal
 
12.30pm - 2.30pm
Workshop: Medical and neuropsychiatric issues related to severe TBI
David Cifu, Robin Sekerak

Workshop: Ultrasound guided injections: Diagnostic / therapeutic: Upper limbs
Carl Chen
 
Workshop: Neuropathic Bladder and Bowel
Ted Arnold, Sharon English

1.30pm - 4.30pm Workshop: SPDP Supervisor
3.00pm - 5.00pm Workshop: Managing neuropsychological and psychological symptoms after TBI
Debbie Snell, Alice Theadom
 
Workshop: Ultrasound Guided Injections: Diagnostic / Therapeutic: Lower limbs
Amit Bhargava
Workshop: Psychological adjustment
Tom Marshall


3.00pm - 5.00pm  AOSPRM Executive meeting RMSANZ Business meeting

   
5.30pm - 7.00pm Welcome function amongst the exhibition

Thursday 22 November 

Time Brain injury focus
8.30am Powhiri
9.00am Welcome address
Shaun Xiong, Lee Laycock
  Chairs: Shaun Xiong, Lee Laycock 
9.30am A rehabilitation approach to TBI: 2018 update
David Cifu
Sponsored by ACC
10.30am Morning tea
  Chair: Richard Seemann, Angela Tulaar
11.00am Long term functional outcome after acquired brain injury
John Olver
11.30am Medical challenges of TBI
Ian Baguley
12.00pm Factors predicting cognitive and psychoscial outcome following traumatic brain injury
Jennie Ponsford
12.30pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
1.30pm Workshop: Osseointegration and Bionic Limb Integrates to Bone, Nerves and Muscles
Steven Gray




 
 Free paper  Free paper  Free paper
1.45pm  Free paper  Free paper  Free paper
2.00pm  Free paper
 Free paper
 Free paper
2.15pm  Free paper  Free paper  Free paper
  Chairs: Alex Ganora, Leonard Li
2.30pm PREP2: Tailoring upper limb rehabilitation after stroke
Cathy Stinear
The Norington Lecture
3.00pm Future of Cancer rehabilitation
Fary Khan 
3.30pm Afternoon tea
  Chair: Raj Singhal, Jianjun Li
4.00pm Australian and New Zealand AROC update
Frances Simmonds
Workshop: Rehabilitation service assessment and implementation in the Asia-Oceania region
Prof Christoph Gutenbrunner, Dr Boya Nugraha, Prof Mouwang Zhou  
Workshop: Advanced ultrasound guided botulinum toxin injections to salivary glands
Heakyung Kim, Areerat Suputtitada
Workshop: DRC-ISPRM Session: Guidlines and Future Strategies  
4.30pm Pulmonary Rehabilitation in Spinal Cord Injury
Seong Woong Kang







 
5.00pm Free Paper  
5.15pm Free Paper   
PM
SIG Group meetings 

 

Friday 23 November

Time Rehabilitation technology and musculoskeletal focus
7.30am - 8.30am  Early Intervention for Post-Stroke Spasticity
Barry Rawicki
Sponsored by Allergan
Paediatric abusive head trauma 

Sponsored by ACC 

BAIL breakfast session 
Dr Johnny Bourke
Alan Clarke memorial lecture
 
  Chairs: Dr Geoffrey Speldewinde, Steven Faux
8.30am Rehab technology
Eiichi Saitoh 
9.30am Increasing the effectiveness of rehabilitation in individuals with chronic musculoskeletal pain
Rob Smeets
The inaugural Garry Pearce lecture
10.00am Morning tea
  Chairs: Prof Carl Chen, Nik Bogduk
10.30am Interventional treatment for pain of spinal origin
John MacVicar
11.00am Musculoskeletal medicine, treatment and rehabilitation for pain disorder
John Alchin
11.30am Musculoskeletal pain management
Carl Chen
12.00pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
Perspectives on the history of rehabilitation medicine 
Indigenous health/ Asia Perspective Allied health/ alternative medicine   
  Chair: Eiichi Saitoh Chair: TBC Chair: TBC
 
1.00pm The development of rehabilitation services in the Australasian region
John Olver 
Fall prevention in community-dwelling older persons
Yohei Otaka
Acupuncture and Alternative Medicine in Rehabilitation
Thomas Lin, Lan Xiao and Zhibiao Lu
 Free paper 
 Free paper
1.30pm WHO's initiative Rehabilitation 2030– why it is relevant for PRM?
Christoph Gutenbrunner
Development of SCI services in Samoa: an evolving journey
Kathy Dwyer 
 Free paper 
 Free paper
2.00pm  Spinal and  central sensitization in understanding chronic pain syndrome 
Reynaldo Rey-Matias
Free paper  Free paper 
2.30pm Rehab technology
Steven Faux
Free paper 
Free paper
Free paper 
3.00pm Rehab technology
Jianan Li
Free paper 
Free paper  
Free paper 
3.30pm Afternoon tea
4.00pm Free paper Free paper
Free paper
Free paper
4.15pm Free paper Free paper Free paper Free paper
4.30pm Free paper Free paper
Free paper
Free paper
5.00pm Free paper Free paper Free paper Free paper
5.00pm - 6.00pm RMSANZ AGM
7.00pm Conference dinner, SkyCity

Saturday 24 November


Time  Spinal cord and older persons health
7.30am - 8.30am





Ultrasound-guided Phenol and BTX-A Neurolysis: Make It Easier & Lower Cost 
Witsanu Kumthornthip, Teerada Ploypetch 
International Classification of Service Organization in Rehabilitation (ICSO-R)
Prof Christoph Gutenbrunner, Dr Boya Nugraha 



 

Chairs: Andrew Hall, Johnny Bourke
8.30am The history of spinal cord injury care in New Zealand 
Ted Arnold
The Bill Utley Memorial Lecture
9.00am The History and Future of Interventional Treatments for Spinal Disorders
Nik Bogduk
10.00am Morning tea
  Chairs: Peter Robertson, Areerat Suputtitada
10.30am Overview of evaluation and management of pain syndrome in children with Cerebral Palsy
Heakyung Kim
11.00am Spinal Cord Injuries: The Model in China 
Jianjun Li
11.30am Evidence into Clinical Practice – A System Wide View of Falls and Fragility Fracture Prevention Outcomes for Older New Zealanders
Ken Stewart
12.00pm Frail older people: Can Rehabilitation assist?
Prof Ngaire Kerse
12.30pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
      Chair: Debbie Snell Chair: Raj Singhal
1.30pm Digenerative spinal conditions (surgical approach)
Peter Robertson
Diagnosis and management of Post-stroke CRPS
Leonard Li
Mindfulness and stroke
Richard Siegert
Urological issues in the care of neurological patientss
Sharon English, Ted Arnold
2.00pm Training for tomorrows rehabilitation specialists
John Thwaites

Skill training in swallowing rehabilitation
Maggie-Lee Huckabee
 
2.30pm - 3.00pm Closing, awards and hand over ceremony

Sunday 25 November

Time Concussion rehabilitation update
  Chair: Dr Richard Seemann
9.00am  Prof David Cifu
9.20am  Dr Richard Seemann
9.40am Chris Dyson
10.00am Hannah Carter
10.20am Morning Tea
11.00am Kristen Clarke
11.20am The basics of behavioural optometry in respect of concussion
Evan Brown
11.40am Sports related concussion from an NZ perspective
Dr Mark Fulcher
12.00pm Panel discussion
12.30pm Day close

Sponsor

 

Contact

Terri Lowsley
Event Manager

T +64 3 379 0390 | M +64 27 2468 616 | E terri@conference.nz

  • 00

    days

  • 00

    hours

  • 00

    minutes

  • 00

    seconds