Programme OUTLINE

Wednesday 21 November

Time      Session    
10.00-12.00pm   AFRM Education All day Workshop


 Brain injury workshop

Richard Seemann
Pain management workshop

John McVicar, Nik Bogduk 
Spinal Cord Injuries: Medical update

Raj Singhal
 12.30-2.30pm     Concussion management 

David Cifu

Ultrasound Guided Injections:
Diagnostic/ Therapeutic: Upper Limbs

Amit Bhargava
Neuro-urology, Neurogenic Bladder

Ted Arnold, Sharon English

 3.00-5.00pm     Neuropsychology functions post TBI

Debbie Snell
  Psychological adjustment

Tom Marshall
 5.30-7.00pm   Welcome function amongst the exhibition      

Thursday 22 November

Brain Injury Focus

Time  Session
8.30am Opening ceremony
9.00am Welcome address
Shaun Xiong, Lee Laycock
9.30am Chair: Shaun Xiong, Lee Laycock
Keynote 1: Traumatic brain injury and rehabilitation

David Cifu
10.30am Morning tea
11.00am Chair: Richard Seemann
Traumatic brain injury and rehabilitation

John Olver
11.30am Medical rehabilitation for brain injury

Henry Lew
12.00pm To be advised
12.30pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition and SIGs meeting
1.30pm Free paper  Free paper  Free paper  Free paper
2.00pm Free paper
 Free paper
 Free paper
 Free paper
  Chair: Alex Ganoar, Leonard Li
2.30pm Academic Stroke

Cathy Stinear
3.00pm Acute stroke management update

Alan Barber
3.30pm Afternoon tea
Chair: Raj Singhal
4.00pm Australian and New Zealand AROC
Update

Frances Simmonds
4.30pm Free paper Free paper Free paper Free paper
5.00pm Free paper Free paper Free paper Free paper

Friday 23 November

Rehabilitation technology and musculoskeletal

Time Session
8.30am Chair: Dr Geoffrey Spelewinde
Rehab technology

Eiichi Saitoh 
9.30am Increasing the effectiveness of rehabilitation in individuals with chronic musculoskeletal pain

Rob Smeets
10.00am Morning tea
10.30am Chair: TBC
To be advised

John McVicar
  Lunch and poster presentations
11.00am Musculoskeletal medicine, treatment and rehabilitation for pain disorder

John Alchin
11.30am Musculoskeletal pain management

Carl Chen
12.00pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition / sig meetings
1.00-2.30pm Concurrent focussed topics
2.30pm Rehab technology

Steven Faux
3.00pm Rehab technology

Jianan Li
3.30pm Afternoon tea
4.00pm Free paper Free paper
Free paper
Free paper
4.30pm Free paper Free paper
Free paper
Free paper
5.00-6.00pm RMSANZ AGM
6.30/7.00pm Conference dinner, SkyCity

Saturday 24 November

Spinal cord and older persons health


 Time  Session
8.30am Chair: Ian Cameron
History of Spinal cord injuries and rehabiliation

Grahame Inglis
9.00am The History and Future of Interventional Treatments for Spinal Disorders

Nik Bogduk
10.00am Morning tea
10.30am Digenerative spinal conditions

Peter Robinson
11.00am Paediatric regabilitation

Heak-Yung Kim
11.30am Cancer rehabilitation

Fary Khan
12.00pm Older persons health/ rehabilitation area 

To be advised
12.30pm Lunch and poster viewing amongst the exhibition
1.30pm Evidence Based Rehabiliation

Fary Khan
Neuro-rehabiliation

Julie Bernard
Mindfulness and stroke

Richard Siegert
Catheter Assoc

To be advised
2.00pm Evidence Based Rehabiliation

John Thwaits
To be advised

Maggie-Lee Huckabee
   
2.30-3.00pm Closing, awards and hand over ceremony

Social Programme

  

Information coming soon

Contact

Terri Lowsley
Event Manager

T +64 3 379 0390 | M +64 27 2468 616 | E terri@conference.co.nz

  • 00

    days

  • 00

    hours

  • 00

    minutes

  • 00

    seconds